قوانین پناهندگی استرالیا و جزیره مانوس همچنان قربانی می‌گیرد

Share


بار دیگر خبر پیدا شدن جسد یک پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس کشور پاپوآ گینه نو باعث شده است که زندگی این گروه از پناهجویان در کانون توجه قرار گیرد. پناهجویانی که بارها از رفتار مقام‌های مسئول در این مراکز شکایت کرده‌اند.

حامد شمشیرپور اولین قربانی قوانین سخت‌گیرانه دولت استرالیا نسبت به پناهجویان نیست.

حامد شمشیرپور، پناهجوی ایرانی در جزیره مانوس جان خود را از دست داد

۱۶ مرداد ۹۶: رییس پلیس مانوس کشته شدن حامد شمشیرپور، پناهنده ۳۱ ساله ایرانی را که در بیش از یک سال اخیر از بیماری حاد روانی رنج می‌برد، تایید کرد.

سازمان عفو بین الملل هم به مرگ حامد شمشیرپور  واکنش نشان داده و گفته است مرگ او نشانه فاجعه‌ای است که در جزیره مانوس جریان دارد.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون، پنج پناهجو در مانوس جان خود را از دست داده‌اند.

رضا براتی، یک جوان ۲۳ ساله ایرانی، در چهارم اسفند ماه سال ۱۳۹۲، بر اثر حمله مأموران امنیتی و اصابت باتوم به سرش در اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس گینه پاپوا، جان خود را از دست داد.

استرالیا از اسکان پناهجویانی که تلاش می کنند با قایق به این کشور وارد شوند جلوگیری می‌کند. بیشتر پناهجویان ایرانی در اردوگاه پناهندگان درجزایر نائورو و مانوس در پاپوا گینه نو، یکی از فقیرترین و ناامن‌ترین کشور‌های دنیا اقامت دارند.

در بسیاری از گزارش‌ها اشاره شده این اردوگاه‌ها شرایط بسیار بدی دارند.

ایرانیان در حدود ۲۰ درصد از جمعیت کل پناهندگان اردوگاه‌های استرالیا را تشکیل می‌دهند. بسیاری از پناهندگان خود را در شرایط دشوار با قایق به استرالیا رسانده‌اند.

دو سازمان حقوق بشری عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر بارها نسبت به وضعیت پناهجویان و رفتار غیرانسانی استرالیا با آنها و نادیده گرفتن عامدانه شرایط وخیم این افراد از دولت این کشور انتقاد کرده‌اند.

در پیوند با این موضوع زمانه گفت‌وگویی با یکی از پناهجویان ایرانی ساکن مانوس انجام داده است. به درخواست این پناهجو نام او در این گزارش درج نشده است.

در این گفت‌وگو پناهجوی ایرانی ساکن مانوس به ما درباره حامد شمشیرپور و رفتار خشونت‌آمیز پلیس محلی با او گفته است. به گفته او حامد شمشیر‌پور بارها مورد ضرب و شتم ماموران محلی قرار گرفته است. او همچنین احتمال خودکشی حامد شمشیر‌پور را بسیار ضعیف دانسته است.

این پناهجوی ساکن مانوس درباره وضعیت کمپ‌های این جزیره و مشکلات ساکنان آن سخن گفته است.

بشنوید:

قوانین پناهندگی استرالیا و جزیره مانوس همچنان قربانی می‌گیرد


در همین زمینه:

Share

زمانه مدیا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.