ششمین دوره جشنواره بین‌المللی اروآسیا  از ۱۷ تا ۲۰ نوامبر  در شهر استکهلم سوئد برگزار شد. این جشنواره از جمله مهم‌ترین فرصت‌ها برای نویسندگان آسیای میانه و اروپای شرقی است تا بتوانند کارهای خود را به ناشران انگلیسی‌زبان معرفی کنند. مبلغ سالانه جوایز این جشنواره ۳۵ هزار دلار است که برای چاپ کتاب‌های منتخب به دو زبان (زبان اصل اثر و ترجمه انگلیسی آن) هزینه می‌شود.

حضور نویسندگان تاجیک و قزاقستانی در این جشنواره در دو سال گذشته چشمگیر بوده است. گل‌صفت شهیدی، از نویسندگان شناخته شده تاجیکستان نیز کتاب‌های خود را در شهر استکهلم رونمایی کرد. سالانه صدها تن از شاعر و نویسندگان، فیلم‌سازان و چهره‌های شناخته‌شده از کشورهای آسیای میانه، روسیه، اروپای شرقی و بریتانیا در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند. سال گذشته برای اولین بار نویسندگان اسرائیلی نیز شرکت کردند. این جشنواره در شش سالی که از فعالیت آن گذشته، موفق شده توجه نویسندگان و شاعران زیادی در بیش از ۴۰ کشور جهان را به خود جلب کند.

شهزاده سمرقندی، خبرنگار و نویسنده تاجیک مقیم هلند، برنده جایزه پنج هزار دلاری «بهترین نویسنده زن و بهترین سبک نگارش» این جشنواره در دور پنجم (لندن) در استکهلم  حاضر بود و از نسخه انگلیسی رمان «سندرم استکهلم» رونمایی کرد.

گفت‌وگو با شهزاده سمرقندی، را در ادامه بشنوید:

سایت جشنواره اروآسیا (به زبان روسی)